Spellar portrait
Spellar portrait

John was re-elected as the MP for Warley in 2017, receiving 67.2% of the vote.
He currently is vice chairman of the Commons Defence Committee and in the last parliament served as Deputy Chief Whip then a Shadow Foreign and Commonwealth Office Minister.

John was a Government Assistant Chief Whip (Oct 2008 – May 2010) for the last Labour Government and has also served as Minister of State for the Armed Forces (Jul 1999 – Jun 2001), Minister for Transport (Jun 2001-Jun 2003) and Minister for Northern Ireland (Jun 2003 – May 2005).

After being elected for Warley West in 1992, John was appointed Opposition Whip with responsibility for Employment, Trade and Industry and Parliamentary Business from 1992-1994. Opposition spokesman on Northern Ireland from 1994-1995, and on Defence from 1995-1997. Before entering Parliament John was a National Officer for the Electrical, Electronic, Telecommunications and Plumbing Union.

He was a Bromley Borough Councillor from 1970 to 1974 and was elected in a by-election as the MP for Birmingham Northfield in 1982 and lost in the 1983 General Election. He was elected as the MP for Warley West in 1992-1997 and Warley in 1997.

John was born in Bromley in 1947, and was educated at Bromley Parish Primary School, Dulwich College and St. Edmund Hall, Oxford (Philosophy, Politics, Economics).

He enjoys gardening and reading.

Link to Instagram Link to Twitter Link to YouTube Link to Facebook Link to LinkedIn Link to Snapchat Close Fax Website Location Phone Email Calendar Building Search